آشنايي با فريم ورک


فريم ورک در اصطلاح به چارچوب نرم*افزاري گفته مي*شود. يک فريم*ورک مجموعه*اي از کتابخانه*هاي برنامه*نويسي و احتمالا مجموعه*اي از قوانين براي برنامه*نويسي است.
براي مثال چارچوب «دات نت فريم ورک» محصولي از شرکت مايکروسافت است که حاوي هزاران کتابخانه*ي کوچک به همراه قواعد و ابزارهايي براي توسعه*ي برنامه*هاي مختلف در آن است.
يک چارچوب يا فريم*ورک به برنامه*نويسان کمک مي*کند کدهاي کمتري بنويسند و در زمان کمتري به نتيجه*ي بهتري دست پيدا کنند. در چارچوب دات*نت و فريم*ورک مشابه آن، ماشين مجازي جاوا، اين امکان وجود دارد که برنامه*ي نوشته شده، روي سيستم*عامل*هاي گوناگون به صورت يکسان عمل کند.
فريم ورک*هاي برنامه*نويسي


فريم ورک*ها علاوه بر نمونه*هاي فوق که واسطه*اي ميان سيستم عامل و برنامه*نويس هستند، در انواع ديگري نيز قابل مشاهده هستند.
برنامه*نويسان فارغ از زبان برنامه*نويسي که با آن فعاليت مي*کنند با فريم ورک*هاي برنامه*نويسي نيز مواجهند. اين فريم ورک*ها مجموعه*اي کدهاي از پيش آماده، کتابخانه*هاي برنامه*نويسي و قوانين توسعه*ي نرم*افزار هستند.
براي طراحي سايت با زبان php فريم ورک*هاي گوناگوني وجود دارند. فريم ورک*هايي مانند Symfony، CakePHP، Zend و Laravel از اين دست هستند. اين فريم*ورک*ها به برنامه*نويسان کمک مي*کنند بسياري از کدهاي تکراري که در بيشتر برنامه*ها مورد نياز هستند را بازنويسي نکنند. همچنين با تعريف قوانين، سرعت توسعه را افزايش مي*دهند، امنيت را بهبود مي*بخشند و کمک مي*کنند تا توسعه*پذيري کد بهبود يابد.
براي مشاهده*ي بهترين فريم*ورک*هاي php، اينجا کليک کنيد.
ساختار MVC در فريم*ورک*ها


عبارت MVC يا Model View Controller واژه*اي است که در هنگام کار کردن با فريم ورک*ها مورد استفاده قرار مي*گيرد.
اين عبارت شکلي خاص از ترکيب کدهاي برنامه*نويسي است. در اين شکل از برنامه*نويسي کدهاي برنامه به سه بخش تقسيم مي*شوند. با تقسيم و طبقه بندي کدها، برنامه به صورت سه لايه مجزا از هم در مي*آيد. برنامه*نويسي لايه*اي مزاياي زيادي دارد که در محدوده*ي اين نوشته نمي*گنجد. تنها به همين نکته بسنده مي*کنيم که در برنامه نويسي MVC بخش View وظيفه*ي نمايش اطلاعات به کاربر را بر عهده دارد. بخش Controller دريافت اطلاعات از کاربر و پردازش آن را به انجام مي*رساند. و بخش Model کار ذخيره و بازيابي اطلاعات را عملي مي*کند.
اغلب فريم*ورک*هاي برنامه*نويسي شامل ابزاري به نام ORM براي بهبود روش ارتباط با پايگاه داده هستند. براي کسب اطلاعات بيشتر در مورد ORM يا Object-Relational Mapping، اينجا کليک کنيد.
آيا استفاده از فريم ورک در برنامه*نويسي خوب است ؟


اگر بخواهيم پاسخي کلي به اين سوال بدهيم، پاسخ مثبت خواهد بود. زيرا در اغلب موارد مزاياي فريم ورک بر معايب آن ارجحيت دارد. کاهش زمان توسعه و افزايش قابليت توسعه*پذيري مزاياي بزرگي در هنگام برنامه نويسي و طراحي سايت به شمار مي*روند. همچنين در مورد فريم ورک*هاي تحت سيستم*عامل مانند دات نت و جاوا، نوشتن يک باره و اجرا روي چندين سيستم*عامل از نظر اقتصادي بسيار پر اهميت هستند.
به جز در مواردي خاص و براي کاربردهاي ويژه، برنامه*نويسي و طراحي سايت با فريم ورک گزينه*اي هوشمندانه است. نکته*ي مهم*تر که بايد در هنگام کدنويسي به آن توجه شود، انتخاب بهترين زبان برنامه*نويسي و انتخاب صحيح فريم ورک مناسب است که به دانش و تجربه*ي زيادي نيازمند است.