تشخیص ضایعات شبکیه با OCT یا Optical Coherence Tomography
نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: تشخیص ضایعات شبکیه با OCT یا Optical Coherence Tomography

 1. #1
  Administrator CeoUser آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2016
  محل سکونت
  Iran
  نوشته ها
  191

  تشخیص ضایعات شبکیه با OCT یا Optical Coherence Tomography

  تصویر
  Optical Coherence Tomography یا OCT برای ارزیابی دقیق اختلالات ماکولا (لکه زرد شبکیه) بسیار ارزشمند است. قبل و بعد از عمل جراحی کاتاراکت انجام این تست ضروری است؛ چرا که پیش آگهی وضع بیمار قبل از عمل لازم است و همچنین برای بررسی علل کامل نشدن دید بیمار بعد از عمل کمک کننده است تا از وضعیت ماکولا مطمئن شویم. اختلالات لایه های مختلف رتین(شبکیه) و کوروئید (مشیمیه) که ممکن است بر بینایی بیمار موثر باشد، با OCT قابل تشخیص است.
  در معاینه بالینی شبکیه، فقط در 28 % مواردسوراخ ماکولا Lamellar Hole که با OCT مشخص شده را می توان تشخیص داد. باید توجه داشت که اکثر موارد کشش روی شبکیه ومامبران اپی رتینال بدون این وسیله تشخیص داده نمی شود. باید بدانیم که جراحی کاتاراکت چنین اختلالاتی را به وجود نمی آورند بلکه از قبل زمینه آن فراهم بوده است.اکثر بیماریهای شبکیه مثل باند های کششی روی شبکیه، سواخ نیمه ضخامت ماکولا Lamellar Macular Hole و آتروفی (نازکی) کورویید اکثرا در معاینه ته چشم تشخیص داده نمی شود.

  با OCT قسمت های خلفی زجاجیه و ارتباط آنرا با ماکولا (لکه زرد شبکیه) می توان ارزیابی کرد. ناحیه دچار تورم (ادم) ماکولا و دژنرسانس سنی ماکولا قابل تشخیص است و در واقع تنها وسیله ای است که اختلالات کوروئید را دقیقا مشخص می کند.آتروفی کوروئید یک عامل خطرساز برای گلوکوم به شمار می آید؛ مخصوصا وقتی همراه با آتروفی پری پاپیلار (اطراف عصب بینایی) باشد. این بیماران دید خوبی نخواهند داشت حتی اگر ماکولا سالم به نظر می رسد. دژنرسانس نیز ممکن است با نازکی شبکیه و مشیمیه در بیماران با نزدیک بینی شدید همراه باشد.گاه متعاقب جراحی کاتاراکت، ممکن است دژنرسانس زجاجیه ایجاد شده و یا تشدید شده و سبب جداشدگی خلفی زجاجیه شود و این عارضه به نوبه خود سبب کشش شبکیه و زجاجیه و یا پیشرفت مامبران اپی ماکولار و تشدید علائم شود و یا حتی سوراخ ماکولا (ماکولار Hole ) ایجاد کند. یک هفته بعد از جراحی کاتاراکت 20% این بیماران دچار جداشدگی خلفی زجاجیه می شوند.چه موقع و به چه منظوری OCT انجام می شود؟1- در بیمارانی که لنز داخل چشمی چند کانونی و یا لنز توریک در چشمشان کار گذاشته شده و بیماران مخارج بیشتر پرداخته و انتظار بیشتری دارند باید قبل از عمل با انجام OCT از وضع شبکیه و کوروئید دقیقا بیمار را مطلع نمود.2- در بیمارانی که کاهش بینایی با کدورت عدسی مطابقت ندارد.3- بعد از لیزر درمانی شبکیه و جداشدگی شبکیه ممکن است مامبران اپی رتینال (غشاء روی شبکیه) تشکیل شود که ممکن است سطح ماکولا را پوشانده باشد. ضخیم شدن ناحیه ماکولا و جداشدگی خلفی شبکیه ممکن است یک هفته بعد از جراحی کاتاراکت ایجاد شود. لذا باید OCTT انجام داد.4- اگر عمل جراحی کاتاراکت عاضه دار شده باشد و شانس کدورت و یا ادم قرنیه بعد از عمل وجود داشته باشد، باید موقع عملSpectral Domain OCT انجام داد( قبل از ایجاد کدورت قرنیه) یا Fourler Domain OCT که ضخامت و آناتومی دقیقتری از قرنیه به دست می دهد.
  با OCT های جدید با طول موج مختلف قادر خواهیم بود تصاویر دقیق از لایه*های مختلف قرنیه، شبکیه و مشیمیه به*دست*آوریم. OCT از ضخامت لایه*ها و ازپاتولوژی بافت*های چشم، اطلاعات دقیقتری دراختیار ما خواهد داد.برای زیر تحت داشتن تغییرات در دژنرسانس ماکولا و سوراخ ماکولا نیز OCT کمک کننده است ولی استفاده از*آن درحین جراحی متداول نیست.ازآنجا*که درحین عمل دقیقاً لازم است بدانیم درچه لایه*یی کار می*کنیم توسط*OCT که روی میکروسکوپ کارگذارده شده می*توانیم با دید کامل سه بعدی (3D) اقدامات دقیق جراحی انجام داد و دانشمندان توانستند وسایل دقیق*تر برای این جراحی*ها بسازند؛ مخصوصاً برای سوراخ ماکولا و مامبران اپی*رتینال این*وسیله کمک شایان* توجهی می*نماید.OCT در*مورد پیش*آگهی وضع جداشدگی شبکیه و درمورد رتینوپاتی دیابتی وهمچنین در درمان یووئیت مفید است و می*توان متوجه شد که با درمان ضخامت مشیمیه به حد نرمال برگشته یا نه و در تومورهای چشم، پیوند لایه ای قرنیه و درست قرارگرفتن پیوند، عمق جداشدگی لایه*ها و مایع بینابینی OCTT کمک کننده است.برای ارزیابی مرز بین زجاجیه و شبکیه و وضعیت مشیمیه و صلبیه و حتی چربی دور کره*ی چشم OCT کمک کننده است. در سی اس آر CSR ( کوریورتینوپاتی سروز مرکزی) ضخامت کوروئید را که زیاد شده نشان می*دهد ونسبت به آنژیوگرافی فلورسئین شبکیه و آنژیوگرافی ایندوسیائین گرین روش مناسب تری است.
  منبع : وبسایت دکتر علیرضا نادری
  فیلم OCT کلیک کنید
  تصاوير پيوست شده تصاوير پيوست شده
  ویرایش توسط CeoUser : 12-23-2016 در ساعت 01:16 AM

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •